TEKNOLOJİ TASARIM KÖŞESİ

TEKNOLOJİ TASARIM KÖŞESİ

Merhaba. Bizler Mersin Barabaros İlköğretim Okulu öğrencileri Ege Uysal ve D.Sinem Güleryüz. İlerleyen günlerde insanlık yararına bir fikir ortaya çıkardık. Bu fikri kazaları önlemek için düşündük. Çünkü günümüzde trafik canavarları yüzünden veya başka nedenlerden dolayı kazalarda birçok can ve mal kaybı ortaya çıkmaktadır. Biz düşündüğümüz projede kazaları, can ve mal kaybını en az seviyeye indirmek için uğraştık.
          Kazaların olmaması için arabaların birbirlerine temas etmemeleri gerekir. Biz de arabaların temas etmesini önlemek için nelerden yararlanabileceğimizi düşündükten sonra aklımıza mıknatıslar geldi. Hepimizin bildiği gibi aynı yüklü mıknatıslar birbirlerini çekmezler aksine iterler. Biz de  arabaların çevrelerine aynı kutuplu mıknatıslar yerleştirerek uygulamaya geçtik. Düşündüğümüz gibi arabalar birbirlerine gereğinden fazla yaklaştıklarında mıknatıslar devreye girecek ve arabaların birbirlerine çarpmamalarını ve kaza yapmamalarını sağlayacak.
         Bu projeyi ortaya koyduktan sonra arkadaşlarımızdan bazıları eleştiride bulundular. Arkadaşlarımızın çoğu çevredeki bariyerlerin arabalarda bulunan mıknatısları çekeceğini söylediler. Biz de bunun olmaması için düşündük.
         Bir hafta sonucunda bu olayla ilgili araştırmalar yaparak iyi bir açıklamada bulduk. Hepimizin bildiği gibi yol kenarlarındaki bariyerler metallerden yapılmıştır. Metaller her zaman + (pozitif yüklü) olurlar. Biz de arabalara + (pozitif yüklü) mıknatıslar takarak bariyerler ile arabaların da birbirlerine çarpmalarını engellemiş oluyoruz.


Merhabalar. Ben Mersin Barbaros İlköğretim Okulu öğrencisi Metin Anıl Yiğit. Ankara Büyükşehir belediye başkanı kasım ayında yapılan bir basın açıklamasında eğer aralık ayında yağmur yağmazsa Ankara’da su kesintilerinin bolca olacağını söylemiştir. Bu sene bu olay gerçekleş- medi. Fakat küresel ısınmadan dolayı ileriki senelerde böyle bir şey olacağa benziyor.Bu olaydan dolayı şehir suyu binalara az olarak gelince suyu alt katlar kullanıyor, üst katlara su gitmiyor. Çünkü su boruları yukarıdan aşağıya doğru döşenmiştir.Bu olay çok katlı apartmanlarda olur ,zaten Ankara’da da apartmanların çoğu çok katlı.Benim projem de su boruları önce hiçbir kata verilmeden üst kata çıkarılacak.Daha sonra da oradan alt katlara dağıtılacak.Böylece su eşit gitmiş olacak.Çünkü üst katlar kullanırken alt katlar da suyu kolayca kullanabilecektir.Bu proje Ankara’daki su sorununa çözüm olmayacak fakat az da olsa gelen suyun,eşit dağılımını sağlayacaktır.


Merhabalar. Ben İrem Sultan Güler. Sizlere tasarımımı gönderiyorum.


Merhabalar. Ben Mersin Barbaros İlköğretim Okulu öğrencisi Metin Anıl Yiğit. Bu projede düşünce , mantık ve beceri lazım . Bu proje hayata geçerse herkes para çekmek için atm’ lerin yerini ezberlemek zorunda kalmayacak atm onların ayağına gidecek . bu proje aslında kolay gibi gelebilir ama düşününce çok anlamlı geliyor. Bence bu bütün türkiye’ ye yayılırsa herkes istediği zaman para çekebilecek. Buda herkes için çok iyi olacak.

Merhabalar. Ben Mersin Barbaros İlköğretim Okulu öğrencisi E.Metin Akpınar. Neden bir çantanın ağırlığını taşımak zorundayız? Peki neden bir şey kaybettiğimizde boşuna değerli vaktimizi vermek zorundayız? Ben bu soruna bir çözüm buldum.En az 3000 yılında uygulanabilecek bir proje ama işe yarayabilir. Bir şey kaybettiğimizde onu bulmak zor oluyor ya da bulamıyoruz.Eşya belli bir mesafe dışına çıkarsa pervane çalışıyor ve çanta uçuyor,alttaki kollar kaybolan ya da unutulan nesneyi almak üzere uzuyor(en fazla 3,5m) ve nesneyi yerden alıp elinize veriyor ayrıca ulaşım sorununu da çözüyor. Bir yere gitmek istediğimizde bir tuşa basmak yeterli oluyor(çanta en fazla 5m irtifaya çıkabiliyor)


Bizler Mersin Barbaros İlköğretim Okulu öğrencileri Simge Ayten  DERDİYOK ve  Mihriban  Hatun  ERKOL .Günümüzde balkondan düşen çocukların sayısı oldukça fazla. Bu durumu önlemek için ek yapıldı, yani sabit duran demir parmaklıklar. Fakat bu durumdan  şikayetçi olan çok fazla kişi tanıyorum. İnsanlar kendilerini hapiste gibi hissettiklerini söylüyorlardı. İşte bu sıkıntılarımıza son vermek, çocuklarımızın güvenini sağlarken kendi özgürlüğümüzü kısıtlamamak için bu projeyi düşündük.
Bu sistem istenilen mekanda, istenilen boyutta yapılmış olan balkon demirlerinin, makaralar yardımıyla yukarı ve aşağı hareket ettirilmesiyle oluşturulmuştur. Böylece istenilen güvenlik sağlanmış olur.
Bizim imkanlarımızla gerçekleştirebildiğimiz insan gücüyle çalışan mekanizmayı, asıl amacımız elektronik bir sistemle hayata geçirebilmek.


Merhaba. Ben Barabaros İlköğretim Okulu öğrencisi Görkem Özer. Türk kültüründe çatal bıçak günlük hayatımızda kullanılmamaktadır. Biz bunu iş yemeklerinde veya misafirliklerde kullanmaktayız bu kültür bize dışardan gelmiştir. Günlük hayatımızda çatal bıçak kullanarak yemek yeme alışkanlığı herkeste mümkün değildir ve bundan yola çıkarak böyle bir proje geliştirdim. Yaptığım tasarım pikniklerde rahat bir kullanım sağlayabilir; farklı olduğunu düşünmekteyim. Günlük hayatımızın bir parçası olmasa bile gezilerimizde pikniklerimizde kullanılacağını düşünmekteyim.


Merhaba. Ben Barabaros İlköğretim Okulu öğrencisi Görkem Özer size tasarımımı gönderiyor.

İyi günler. Ben Uşak'tan Ganime Özadam İlköğretim Okulundan Çiğdem ERDURU (15 yaşında). Projemin adı fonksiyonlu şapka. Şapkaları yazın serinlemek kışın soğuktan korunmak için kullanıyoruz. ben projemde bir şapkada her iki amacı da gerçekleştirmeyi düşündüm. Projemde şapka yazın kullanırken sipral şekilde hazırlanmış hava kanalları açık konumda olacak pervane yardımı ile terlemeyi önleyecek. Havanın soğuk olduğu zamanlar sipral kanallar kapalı konumda olup içindeki ısıtıcı rezistanslar ısıtmayı sağlayacak. Şapka şarjlı şekilde kullanılacak.


İyi günler. Ben Uşak'tan Ganime Özadam İlköğretim Okulundan Halil Can Kaya (14 yaşında). Projemin adı zehirli gaz uyarı sistemi. Ülkemizde her yıl çok fazla kişi soba, şofben gibi araçlardan çıkan gazlarla zehirlenmekte. Bazıları hayatını kaybetmektedir. Projemin yardımıyla evimizde zararlı gazlar yoğunlaştığında bunları algılayacak gaz sensörü sayesinde hem ev halkını uyaracak hem de otomatik tahliye sistemiyle gazı dışarıya atacak.


Merhabalar, ben Ankara Keçiören ilçesi Etlik mahallesi İhsan Aras İ.Ö.O. öğrencilerinden Burak Yazıcı size tasarımımı gönderiyorum.


Merhabalar, ben Ankara Keçiören ilçesi Etlik mahallesi İhsan Aras İ.Ö.O. öğrencilerinden Büşra Gürler size tasarımımı gönderiyorum.

Çarşamba, Eylül 26, 2007 - Teknoloji Köşesi
Kategori:
İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim Okulu’nda 8B sınıfı öğrencisi Burak Kayalı. Benim projem "Otomatik Dış Cephe Boyama Aleti". Projeyi tasarlamaya nedenim şu: İnşaatların çok fazla olduğu günümüzde bina dışları iskelelerle boyanmaktadır. Bu da hem boya maliyetini artırmakta hem de can güvenliği tehlikeye girmektedir. Projemin işlevi bina dışına kolayca kurulacak sistem sayesinde bina tarayıcı sayesinde önce taranacak. Bilgisayar ortamında istenilen renk ve desen seçilip dış cepheye kolayca uygulanacak.


Merhabalar. Ben Mersin Barabaros İ.Ö.O. öğrencilerinden Emre Metin Akpınar. Projemin adı Biyolojik Arıtma Tesisi. Amacı su kirliliğini önlemek.


Merhabalar. Ben Samsun Vezirköprü'den Ali Kartal. Narlısaray İ.Ö.O. öğrencisiyim. Sizlere tasarımımı gönderiyorum.


Merhabalar. Ben Mersin Barbaros İlköğretim Okulu öğrencisi Buğrahan Fincan. Yaptığım bu çalışma hem insanların evde rahatça kullanabileceği gibi hem de bazı çalışmalar sonucunda çevre içinde uyarlanabilir. Bu çalışmam bir nevi de çevre kirliliğini ortadan kaldıracaktır. Örneğin; bir kişinin sokağa bir şey atmasının tek sebebi üşenmesidir. Çöp kutusu ona ne kadar yakın olursa insanın çevreyi kirletme isteği o kadar azalacaktır. Bunu da sokaklarımıza küçük düğmeler koyup o düğmelere basınca en yakın çöp kutusunun yanımıza gelmesiyle sağlarız. Bu sayede çevre kirliliği azalacak ve tüm dünya tertemiz olacaktır.

Çarşamba, Eylül 26, 2007 - Teknoloji Köşesi
Kategori:
İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim okulunda 8B sınıfı öğrencisi Zeynep Özkan. Benim projem "Sanal kitap". Projeyi tasarlamaya neden olan sebebim çevremizde görme özürlü olup da kitap okuyamayan, ya da okumak isteyip vakti olmayan kişilerin oldukça fazla olması. Projemde kitap okuyamayan kişilere yönelik interaktif sesli kitap düşündüm. Bu sayede daha önce kaydolmuş kitap içeriğine istediği zaman ulaşabilecek. İleri geri seçenekleriyle istediği bölümlere kolayca ulaşabilecek.


İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim okulunda 8B sınıfı öğrencisi Şükrücan Birhan. Benim projem "Yemek Soğutma Aleti". Projeyi tasarlamaya neden olan sebebim çoğu zaman işlerimizin yoğunluğundan ve çok acıktığımızdan yeni pişen yemeklerin soğumasını beklemeden yemek zorunda kalıyor olmamız. Projemin yardımıyla yemekler çok kısa sürede soğutabilecek. Kapların kenarlarına montajlanabilecek fan sayesinde kısa sürede yemekler soğuyabilecek.


İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim okulunda 6B sınıfı öğrencisi Muhammet Bilgin. Benim projem "Pratik Çaydanlık". Projeyi tasarlamama nedenim, çaydanlıkların su haznesi ve dem haznesi üst üste olmasından dolayı çay servisi yapmanın ve çayı süzmenin zor olması. Bunun yerine tek bir hazneyi ikiye bölmek suretiyle çaydanlık düşündüm. Sağ sol hareketiyle basit şekilde servis yapılabilecek.


İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim okulunda 6B sınıfı öğrencisi Mervenur Çoban. Benim projem "Doktor Buzdolabı". Projeyi tasarlama nedenim şu: Tüm yiyecek maddelerini buzdolabına koyuyoruz. Sürekli yeni yiyecekler koyarken daha önce koyduğumuz gıdaları takip etmekte zorlanıyoruz Projemin işlevi şöyle: Buzdolabına koyarken gıdaların tüketim tarihi girilir. Son kullanımı geçen gıda maddelerini haber verir. Bu sayede buzdolabında gereksiz gıdalar yer kaplamamış olur.

İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim okulunda 8B sınıfı öğrencisi Koray Çağlayan. Benim projem "Süper Multimedya Klavye". Projeyi tasarlama nedenim şu: Bilgisayar teknolojisinin çok kullanıldığı günümüzde ulaşması en kolay bilgisayar donanımı klavye. Bunun yanında cd, usb, yazıcı portları hep kasa üzerinde ulaşması zor yerde duruyor. Projemde bilgisayara harici takılan tüm aygıt ve donanımları klavye üzerinde toplamayı düşündüm bu sayede bilgisayar kullanımı daha da fonksiyonel ve kullanımı rahat hale gelecek.


İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim Okulunda 8B sınıfı öğrencisi Fatma Sarıdayı. Benim projem "Ayarlı Askı". Projeyi tasarlama nedenim şu: Kullandığımız askıların sabit olmasından dolayı küçük kardeşlerimiz ya da yukarılara yetişemeyen yaşlı kişiler askıya ulaşamıyor. Projemin işlevi: Askılara herkesin ulaşması için hareketli askı düşündüm; bu sayede askıya ulaşmada sıkıntısı olan herkes kolayca ulaşabilecek.


İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim Okulunda 8A sınıfı öğrencisi Emrullah Dutar. Benim projem "Cd temizleyen cd kutusu". Projeyi tasarlama nedenim şu: Çok sık kullandığımız cd ler düzensiz şekilde durduğunda hem dağınıklığa hem de cdlerde kirlenmeye yol açıyor Ben cdleri muhafaza eden cd kutusu düşündüm. Bu kutu aynı zamanda işi bitmiş cdleri temizleyerek cdlerin bakımını da yapmış olacak.


İyi günler . Ben Uşak'ta Ganime Özadam İlköğretim okulunda 8A sınıfı öğrencisi Büşra Kaplan. Benim projem "Cam Temizleme Makinesı". Evlerimizde camlar zaman içerisinde kirleniyor. Cam temizliği ise ayrı bir zorluk.  Cam temizliği sırasında lekelerin de oluşması işimizi zorlaştırıyor Elektrikli minik el süpürgelerine benzeyen bir alet düşündüm. Orta bölüm dönme hareketiyle camları ovmamıza gerek kalmadan temizleyecek. Temizleme bölümü etrafındaki güçlü emiş bölgeleri camda leke kalmadan temizliği sağlayacak.

Çarşamba, Eylül 26, 2007 - TEKNOLOJİ TASARIM KÖŞESİ
Kategori:

TEKNOLOJİ TASARIM KÖŞESİ

Merhaba, ben Turhal İbn-i Kemal İ.Ö.O. 8-C sınıfı öğrencisi Hasan KARADAVUT. Teknoloji ve Tasarım dersinde yaptığım projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Projem 2 adet üzerinde sayıların olduğu küpten ve 3 adet üzerinde ayların olduğu köşeli çubuklardan oluşmaktadır. Hangi aydaysak çubuktan onu öne getiriyoruz, küplerle de tarihleri ayarlıyoruz. Bu şekilde yıllarca bu takvimi kullanabiliriz. Çevrecilerin bu projeyi beğeneceğini düşünüyorum.

Merhaba, ben Turhal İbn-i Kemal İ.Ö.O. 6-A sınıfı 667 numaralı öğrencisi Ayşenur Arslan.Teknoloji ve Tasarım dersinde yaptığım projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Projemin amacı kışın elimizdeki eldiveni çıkarmadan parmağımızı kullanabilmek. Bunun için eldivenin parmak kısmına bir fermuar ekledim ve isteyince fermuar açılacak kullanıcı işlerini yapabilecek.  Bu buluşu en çok da cep telefonuyla mesaj yazmayı sevenler beğenecek diye umuyorum.

Merhaba, ben Turhal İbn-i Kemal İ.Ö.O. 6-B sınıfı  öğrencisi Melike KARABAĞ. Teknoloji ve Tasarım dersinde yaptığım projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Projemin amacı  ders esnasında kalemimizin ucu kırıldığında veya bittiğinde yerimizden kalkmadan kalemimizi açmak. Sıranın genel görüntüsü resim 1'de görülmektedir. Kalemimizi ise resim 2'deki gibi yerimizde otururken açabileceğiz. Zil çaldığında ise eğer çekmecemiz dolduysa çöpe boşaltabileceğiz. Projemin öğretmenleri çok memnun edeceğini düşünüyorum.

Merhaba, ben Turhal İbn-i Kemal İ.Ö.O. 8-A sınıfı  öğrencisi SELVİ KARAKURT .Teknoloji ve Tasarım dersinde yaptığım projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Projemin amacı  yatağa uzandığımda istediğim zaman gökyüzünü izleyebilmektir. 1. resimdeki ipler yardımıyla 2. resimdeki gibi çatı açılıyor ve ben de resim 3 teki gibi yatağımda uzanırken özellikle geceleri yıldızları izleyeceğim . Teşekkürler.


Merhaba, ben Turhal İbn-i Kemal İ.Ö.O. 8-A sınıfı  öğrencisi Şeyma YILDIRIM. Teknoloji ve Tasarım dersinde yaptığım projeyi sizlerle paylaşmak istedim. Projem bir yazı tahtasından oluşmaktadır. Tahta doluyken yazıların tümü silinecekse tahtanın üzerindeki sürgü yardımıyla yazıların tümü silinebiliyor. Hem zamandan tasarruf ediyoruz hem de enerjimizden.

TEKNOLOJİ TASARIM KÖŞESİ

Merhabalar. Ben Ankara ili Keçiören ilçesi İhsan Aras İ.O.Okulu 6/c sınıfı öğrencilerinden Sinem Demier. Benim projemin adı "Alarmlı Kumbara". Projede kumbaranın içindeki paraların alınmaması planlanmıştır. Cüzdan ve özel eşyalarda da kullanılabilecek bir projedir.


Merhabalar ben Ankara ili Keçiören ilçesi İhsan aras İ.Ö.Okulu 6/a sınıfı öğrencilerinden Hakkı Yağdıran. Benim projemin adı "Can Kor". Projede trafik kazalarının önlenmesi amaçlanmıştır. Büyük araçların arka taraflarına küçük araçların çarpmalarını önlemek için koruyucu sistem planlanmıştır.


Merhabalar. Ben Ankara ili Keçiören ilçesi İhsan Aras İ.Ö.Okulu 7/b sınıfı öğrencilerinden Handan Dursun. Benim projemin adı  "El Yakmayan Tepsi". Projemde fırın tepsilerinin ellerimizi yakmamalarını amaçladım. Fırın pişirme işlemini bitirdikten sonra iç taraftan çıkacak kup sayesinde ellerin yanmaması ve tutma kolaylığı sağlaması planlanmıştır.


Merhabalar ben Ankara ili Keçiören ilçesi İhsan Aras İ.Ö.Okulu 6/a sınıfı öğrencilerinden Feride Kılınç. Projemin adı "Yürü ve İç". Projemde uzun mesafe yapılacak gezilerde yürüyüşlerde zahmetsizce su içilmesini amaçladım. Kol veya sırt çantasına konulacak suya bağlanan hortumlar ile ihtiyaç duyulduğunda su içilmesi planlanmıştır.


Merhabalar ben Ankara ili Keçiören ilçesi İhsan Aras İ.Ö.Okulu 6/a sınıfı öğrencilerinden İpek Yakıcı. Benim projemin adı "Dönen Ev". Projemde bir evin dönerek tüm cepheleri görmesini amaçladım. Evler inşa edilirken temele yerleştirilecek ray sistemi ile evlerin dönmesini planladım. Böylece evlerde cephe problemi yaşanmayacaktır.

Çarşamba, Eylül 19, 2007 - 7

 

 

 

 

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !